Benignt fasikulasjonsyndrom?

Innsendt spørsmål

­Leamus i beina.
Hei. Jeg skriver angående et problem jeg nå har hatt i ca 8 mnd. Dette begynte i begynnelsen av april i år. Det hele startet med leamus i en tommelmuskel. Deretter gikk dette over for så å begynne å tikke og nappe i en legg og ved siden av et fotblad. Det har nå siste 5 mnd forflyttet seg til andre leggen også, tidvis kan det også poppe litt lårene også. (Er forsvunnet i tommel.) Jeg kan en gang i blant også kjenne dette i andre deler av kroppen slik som rygg og armer, men dette er sjelden, Man kan også se at det beveger seg under huden i legger når dette står på. Jeg merker dette spesielt godt når jeg setter meg ned og slapper av, merker nesten ingenting når jeg er i aktivitet. Har vært hos fastlegen to ganger, han har tatt flere blodprøver der alt er normalt. Han sier at dette er en ganske vanlig tilstand som kalles godartet facikulasjonssyndrom som kommer og går og er vanlig hos mange mennesker. Hvis dette ikke er i følge med andre symptomer som muskelsvekkelser og klossethet ol. ser han ikke dette som alarmerende og at det etterhvert sansynligvis vil gå over, men det kan ta tid. Han sier at leamus/fac. ikke er første symtom ved nevrologiske sykdommer, men at det ville vært et følgesymtom med svekkelser og lammelser i første rekke. Han ser ikke at det er nødvendig med henvisning til noe nevrolog i første omgang. Han har også testet muskelstyrke. Jeg har ikke noen form for svekkelser i noen muskler som jeg registrerer eller andre "alarmerende" symtomer. Trener jevnlig mye med gåing spesielt i fjellet noe som fungerer veldig fint. Disse symtomene kan variere litt. Noen dager er de nesten fraværende for så å koke over neste dag. Jeg kan føle meg som en popcornmaskin i beina når dette står på som verst. Jeg har ikke vondt eller andre ubehageligheter ved dette kun den evindelige poppinga og ubehaget (spesielt psykisk) ved dette. Det blir ikke værre, men heller ikke markert bedre. Jeg har tidligere brukt noe Stesolid og Zopiclone over ganske lang tid ca 2 år, men dette har jeg nå seponert. (Stesolid er det 5mnd siden jeg har tatt, Zopiclone er det 3uker siden) Har vært helt medisinfri i over 3uker nå. Har lest at dette kan være en ganske vanlig ettervirkning (som kan vare lenge) av slike medisiner (kan du si noe om dette). Det går helt fint å leve uten disse medisiner noe jeg akter å fortsette med. jeg bruker av og til Paralgin Forte da jeg tidvis er plaget med nakken.Tar da en dose på kvelden før jeg legger meg, ALDRIG på dagen. Hvilke tanker gjør du deg angående disse plagene, spør fordi jeg av og til kan være noe engstelig for nevrologiske sykdommer. Har fått denne nervøsiteten noe på avstand nå etter så lang tid da dette så langt ikke har utviklet seg nevneverdig, iallefall ikke progresivt, noe jeg forstår kjennetegner slike sykdommer. Jeg har også en lege som venn, har nevnt dette for han, han har vel de samme tanker som fastlegen, men vil helst ikke av prinsipp (skiller mellom kompis og lege) plage han med slike spørsmål.? Takker for tanker og svar på forhånd.

-Bruker denne tjenesten når jeg en sjelden gang trenger et svar utenom fastlegen, da jeg synes den er noe bedre med gode og utfyllende svar ift Lommelegen.no. (Dette kan jo selvsagt være evhengig av hvem som svarer.)
Ha en fin dag.

Mann 54

Doktor Pål Branæs

Svar fra legen (Pål Branæs)

Sist endret 18. november 2018, klokken 09:21

Det er helt klart mest sannsynlig at dette dreier seg om benignt fasikulasjonssyndrom og ikke nevrologiske tilstander som også ville hatt andre og mer åpenbare nevrologiske symptomer i tillegg. Det er ikke slik at man med én gang kunne sagt om, eller jvilken nevrologisk sykdom det da kunne ha dreid seg om, men som regel bare at det her måtte ligge noe mer nevrologisk bak og derfor henvist til spesilist for utdypende undersøkelser. 


Dere bør vurdere vitamin- og elektrolyttmangler (vitamin D og Magnesium spesielt) og paralgin forte må og vurderes når bivirkninger som dette opptrer. Paralgin Forte omdannes til morfin i kroppen. Du har altså benyttet både morfin, stesolid og zopiclone og det er vanskelig å se om dine symptomer kan skyldes bivirkninger av dette eller om du er disponert for syndromet av samme årsak som hvorfor du starter med slike medisiner for. Altså, stress og angst kan være årsaken til at du både fikk syndromet og endte opp med å ta vanedannende medisiner. 


Du skal vite at man ofte må henvise for elektromyografi (EMG) for å kunne stille diagnosen endelig, men det er, som fastlegen din bemerker, først og fremst aktuelt dersom det er funnet svakhet i muskulatur i tillegg. Det er på den annen side ikke helt uklokt å føle litt med på tilstanden med tanke på om det utvikler seg kraftsvikt eller økt livlighet av refleksene ( f eks halvårig, hos fastlege) da man ikke helt har klart å utelukke at dette en sjelden gang kan være en forløper til senere nevrologisk sykdom som moto-nevronsykdom. 

Lurer du på noe mer?

Send inn spørsmål til legen

Ved å bruke nettstedet aksepterer du bruk av cookies.
Les mer her.

Spør legen nå fra kr 250.-
Det er helt anonymt

Fotolia 28258128 xs

Send inn spørsmål til legen

Send inn spørsmål til legen

Ved å bruke nettstedet aksepterer du bruk av cookies.
Les mer her.

Spør legen nå fra kr 250.-
Det er helt anonymt

Fotolia 28258128 xs

Send inn spørsmål til legen

Finn ditt spørsmål

Har du sendt inn spørsmål og vil lese svaret legen har gitt deg?

Gå til "Du kan lese svaret ditt her" og tast inn referansenummeret du fikk ved innsending.

Vår legetjeneste er ikke en erstatning for faktisk legebesøk, og tjenesten fraskriver seg alt ansvar vedrørende råd om helse og sykdommer. For en sikker vurdering av din tilstand må du ta kontakt med din kontaktperson i den offentlige helsetjenesten.

Org.nr.: 989411500

Webdesign og publiseringsløsning av prod Luminus Webkommunikasjon